środa, 24 października 2018

Ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych uchwalona przez Sejm


We wtorek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Głównym założeniem przepisów jest stworzenie nowej instytucji zasilanej m.in. "daniną solidarnościową", która będzie miała na celu wspieranie osób z niepełnosprawnościami.

Za przyjęciem ustawy głosowało 244 posłów, 65 było przeciw, 113 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił poprawki zgłoszone przez klub PO. Ustawa trafi teraz do Senatu.


Zgodnie z założeniami proponowanych przepisów budżet nowego Funduszu będzie wynosił ok. 2 mld zł rocznie. Środki będą pochodziły m. in. ze specjalnie wprowadzonego w tym celu podatku, tzw. "daniny solidarnościowej" oraz z części składki wpłacanej na Fundusz Pracy - w wysokości 0,15 proc.

Daninę solidarnościową będą płaciły osoby fizyczne, których dochody w roku podatkowym przekroczą 1 mln zł (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne). Takich osób w 2019 r. będzie ok. 21 tysięcy. Pieniądze wpłyną do tego samego urzędu skarbowego, w którym rozliczany jest podatek dochodowy, czyli do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obecne wsparcie obejmuje wybrane aspekty aktywizacji zawodowej i społecznej - dzięki środkom Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, tymczasem osoby niepełnosprawne wymagają szerszego wsparcia, by mogły korzystać - na zasadzie równości z innymi - z dostępu do środowiska fizycznego, środków transportu, informacji i komunikacji, urządzeń i technologii oraz różnego rodzaju usług. Aby umożliwić osobom niepełnosprawnym niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach, niezbędne jest zagwarantowanie odpowiednich środków, umożliwiających przezwyciężenie barier utrudniających im pełnienie funkcji społecznych oraz pełne włączenie społeczne.
 
Środki te zapewni Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W pełni mają zostać przeznaczone m.in. na realizację rządowych programów mających na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób z niepełnosprawnościami, promowanie oraz wspieranie systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami, a także na realizację zadań z zakresu innowacyjnych rozwiązań wspierających osoby z niepełnosprawnościami.


Nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Przebieg prac nad ustawą można śledzić tutaj.

Źródło informacji: sejm.gov.pl, mpips.gov.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

1 komentarz:

  1. Skoro są to poprawki PO to wiadomo jaki fundusz zasilą, ten sam, który zasiliły pieniądze z 2 filaru i pogrzebowego.Gratuluje pomysłu i nowej dojnej krowy. Przecież wiadomo, że niepełnosprawni tych pieniędzy nie zobaczą, skoro ustawa jest skonstruowana w ten sposób.

    OdpowiedzUsuń