wtorek, 11 września 2018

Ruszyło "wsparcie wytchnieniowe" dla opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności mieszkających w Gdańsku


Mieszkający w Gdańsku opiekunowie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą już korzystać ze "wsparcia wytchnieniowego". Usługa będzie bezpłatna. O starcie pilotażowego projektu poinformował miejscowy Ośrodek Pomocy Rodzinie.


Pomoc w ramach "wsparcia wytchnienowego" będzie polegała na czasowym, kilkugodzinnym lub kilkudniowym umieszczeniu niepełnosprawnego podopiecznego w ośrodku wsparcia. Będzie miał tam zapewnioną kompleksową opiekę zdrowotną, terapeutyczną, aktywizującą oraz egzystencjalną (wyżywienie, kontakt interpersonalny itd.). W tym czasie opiekun będzie mógł odpocząć, podreperować zdrowie, załatwić ważne sprawy.

Na obecną chwilę przygotowano jedno całodobowe miejsce dla osoby niepełnosprawnej (od poniedziałku do piątku), w placówce wsparcia przy ul. Wajdeloty 28 A oraz 10 miejsc w soboty (do 10 godzin w ciągu dnia) w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Reja 34 B.

Jak poinformował gdański MOPR w ramach pilotażu do końca roku usługę, na zlecenie MOPR będzie realizowała Gdańska Fundacja "I ty możesz wszystko" oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji (SPiR).

Warunkiem otrzymania wsparcia wytchnieniowego jest m.in. dostarczenie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej pomocy innej osoby, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością egzystencji. Opiekunowie zainteresowani tego typu wsparciem proszeni o kontakt z Centrami Pracy Socjalnej MOPR w dzielnicach zamieszkania (adresy, numery tel.: www.mopr.gda.pl) lub bezpośrednio z Gdańską Fundacją "I ty możesz wszystko" - tel. 606 371 769 i  SPiR, tel. 506 733 311.


Źródło informacji: mopr.gda.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

4 komentarze:

  1. Czyli że niektóre samorządy ale z dużych miast mają jakieś pomysły a gdzie jest Państwo dlaczego wsie i małe miasteczka są zostawiamy na aucie

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie....A co z mieszkańcami małych miejscowości i wsi. My też jesteśmy zainteresowani pomocą w postaci wsparcia wytchnieniowego. Mam 25 letniego syna pod respiratorem, którym zajmuję się od 6 lat 24na dobę. Czasem nie mam już sił i z chęcią skorzystała bym z pomocy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uważam że osoby niepełnosprawne nawet z umiarkowanym stopniem powinni być lepiej traktowani przez Urzędy w Polsce. Może kiedyś to się zmieni

    OdpowiedzUsuń
  4. Oj, czeka nas w tym zakresie daleka droga. Powinna byc ustawa z gory!

    OdpowiedzUsuń