W środę 19 sierpnia ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy remontu czternastowiecznego młyna w centrum Gdańska - zgodnie z planami przeniesie się tu, mieszczące dziś w Wieży Więziennej w Gdańsku, Gdańskie Muzeum Bursztynu. Nowa lokalizacja zapewni zwiedzającym lepszy dostęp do ekspozycji. O sprawie poinformowało Radio Gdańsk.
Adaptacja Wielkiego Młyna i przenosiny Muzeum Bursztynu mają kosztować łącznie ok. 21,6 miliona złotych. W środę został ogłoszony trzeci już przetarg na wyłonienie firmy, która zajmie się remontem obiektu - chodzi o wymianę dachu. Kolejnymi etapami prac będzie wymiana stolarki okiennej, termomodernizacja obiektu oraz aranżacja przestrzeni z przeznaczeniem na wystawę stałą.
Docelowo w nowej lokalizacji, oprócz ekspozycji muzealnych, powstanie nowoczesna sala edukacyjna, przestrzeń gastronomiczna oraz komercyjna - co ważne, wszystko ma być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Dla przypomnienia Muzeum Bursztynu w Gdańsku – muzeum rzemiosła w Gdańsku, zostało otwarte 28 czerwca 2006, mieści się w Wieży Więziennej w Gdańsku, przy Drodze Królewskiej. Głównym zadaniem placówki jest dokumentacja historii bursztynu i dziejów bursztyniarstwa w Polsce. Można tu poznać historię bursztynu, historię rzemiosła bursztynowego i bursztynowych szlaków handlowych, tradycje bursztynu w lecznictwie, użycie go jako kamienia magicznego, materiału badawczego i tworzywa artystycznego. Tradycyjnym metodom prezentacji towarzyszą multimedialne w specjalnie do tego celu przeznaczonych wnękach w każdej sali ekspozycyjnej. Muzeum posiada trzy działy: przyrodniczy, sztuki dawnej i sztuki współczesnej.
Wśród licznych eksponatów dostępnych w Muzeum na szczególną uwagę zasługuje bursztynowa bryłka z zatopioną we wnętrzu jaszczurką sprzed 40 mln lat, bursztynowy sekretarzyk z 1724 roku autorstwa gdańskiego rzemieślnika Johana Georga Zernebacha, kolia paciorków bursztynowych pochodząca z okresu wpływów rzymskich, a także Bursztynowy Słowik, główna nagroda festiwalu muzycznego Sopot Festival w Sopocie.
Obecna lokalizacja Muzeum nie pozwala na zwiększenie jego dostępności. Zwiedzający mają do pokonania ciąg gotyckich schodów, nie ma wind, a ekspozycja rozmieszczona jest na kilku piętrach.
Według zapowiedzi prace remontowe oraz przeprowadzka do nowej siedziby mają zakończyć się do 2020 roku. Pozostaje jedynie uzbrojenie się w cierpliwość :)
Źródło informacji: radiogdansk.pl
Bardzo dobrze że co raz to więcej instytucji publicznych przystosowuje się na osoby niepełnosprawne.
OdpowiedzUsuń