piątek, 4 maja 2018

Tak oto w 2014 PIS popierał protest niepełnosprawnych w Sejmie. "Tylko strajkiem i okupacją można zdobyć wysłuchanie rządzących" [WIDEO]


Protestujący w Sejmie rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych zaprezentowali archiwalne wypowiedzi polityków PiS dot. sytuacji niepełnosprawnych. Znalazły się tam wypowiedzi m.in. obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wicepremier Beaty Szydło, minister rodziny Elżbiety Rafalskiej czy wicemarszałek Sejmu i rzeczniczki PiS Beaty Mazurek.


"To wasza wina, że na korytarzach sejmowych leżą dzisiaj chore dzieci i rodzice niepełnosprawnych dzieci" grzmiała z trybuny sejmowej Elżbieta Rafalska, wtórowała jej dzisiejsza wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka PiS Beata Mazurek "Tylko strajkiem i okupacją można zdobyć wysłuchanie rządzących". Słowa te były wtedy bardzo potrzebnym wsparciem i wyrazem zrozumienia potrzeb opiekunów niepełnosprawnych dzieci.

Dziś ci sami rodzice ponownie okupują korytarz sejmowy, znów walczą o prawa, tym razem już dorosłych dzieci, a tamte wypowiedzi rykoszetem uderzają w rządzący Polską PIS. W obecnych wypowiedziach tych samych polityków trudno doszukać się podobnej empatii i troski związanej z trudną sytuacją osób z niepełnosprawnością w Polsce. Opublikowane przez RON nagrania są doskonałym przykładem, że punkt widzenia, zależy od...

Warto sobie przypomnieć 2014 i 2015 rok, jak pięknie wybrzmiewały te słowa. Warto również życzyć rządzącej partii powrotu do opozycyjnych korzeni.



Dla przypomnienia od 19 marca do 4 kwietnia 2014 roku opiekunowie niepełnosprawnych dzieci okupowali sejmowe korytarze. Domagali się zwiększenia świadczenia pielęgnacyjnego. Ich głównym postulatem było zrównanie pomocy społecznej do poziomu płacy minimalnej. W wyniku ustaleń z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem Sejm przyjął rządowy projekt zwiększający stopniowo kwotę świadczenia pielęgnacyjnego. Zgodnie z tym prawem od 1 maja 2014 do końca roku rodzice niepełnosprawnych dzieci dostali 1000 złotych, w roku przyszłym 1200 złotych. Od 2016 roku była to kwota 1300 złotych netto. Od 2018 wysokość świadczenia wynosi 1477 zł. Świadczenie pierwotnie wynosiło 620 złotych miesięcznie.


Źródło zdjęcia: Facebook

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz