poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Szykuje się spore ułatwienie w NFZ dla pacjentów realizujących zlecenie na wyroby medyczne


Jeszcze w tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia planuje znieść obowiązek potwierdzania przez pacjenta lub jego bliskiego zlecenia na wyroby medyczne w oddziale Funduszu. Będzie to dużym ułatwieniem. O sprawie informuje serwis Polityka Zdrowotna.

NFZ planuje stworzyć nowe narzędzie informatyczne, które będzie miało na celu automatyzację potwierdzania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne - zarówno jednorazowych, jak i comiesięcznych - np. na zakup sprzętu ortopedycznego, wyroby higieniczne. Funkcjonalność ma być dostępna jeszcze w tym roku - według zapowiedzi testy zakończą się we wrześniu, a będzie można z niej korzystać w IV kwartale tego roku.


Jak będzie to działało? Każde zlecenie wystawione przez osobę uprawnioną zostanie elektronicznie przekazane do NFZ wprost z gabinetu medycznego w celu uzyskania zwrotnego potwierdzenia. Pacjenci nie będą już musieli odwiedzić oddziału NFZ, pozostanie im tylko udanie się z potwierdzonym zleceniem do wybranego sprzedawcy. Warto dodać, że rozwiązanie będzie obligatoryjne - sami zdecydujemy o wyborze formy potwierdzenia zlecenia. Możliwe jest także, że gabinet medyczny nie będzie posiadał dostępu do systemu i pacjent będzie zmuszony do osobistej wizyty w siedzibie Funduszu.

Ułatwienia mają dotyczyć także podmioty realizujące zlecenia - np. sklepy lub apteki. Zgodnie z planami weryfikacja przez podmiot realizujący zaopatrzenie uprawnienia pacjenta do refundacji danego wyrobu medycznego ma następować zdalnie w systemie NFZ i na dzień odbioru wyrobu.

Źródło informacji: politykazdrowotna.com

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza