Najświeższe informacje dla osób z niepełnosprawnościami - prawo, ciekawostki, wydarzenia!
środa, 3 stycznia 2018
Jest długo wyczekiwana odpowiedź MRPiPS na petycję RON w sprawie podwyżki renty socjalnej oraz zasiłku pielęgnacyjnego!
RON - RODZICE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, 28 września 2017 w trakcie protestu RON pod Kancelarią Premiera złożyli skierowaną do premier Beaty Szydło petycję dotyczącą wysokości zasiłku pielęgnacyjnego oraz renty socjalnej. W dniu 2 stycznia 2018 została przesłana stosowna odpowiedź Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, podpisana przez ministra Krzysztofa Michałkiewicza, przedstawiająca stanowisko ministerstwa odnośnie poruszonej sprawy.
Na początek warto przypomnieć, co było przedmiotem petycji, skierowanej do premier. Po pierwsze wnioskodawcy postulowali o podwyższenie wysokości renty socjalnej do wysokości minimum socjalnego, obliczanego dla gospodarstwa domowego osoby niepełnosprawnej, po drugie o zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych w zakresie zasiłku pielęgnacyjnego (dzisiejsze 153 zł), a dokładnie zróżnicowanie jego wysokości zależnie od potrzeb osoby niepełnosprawnej, wynikających z faktycznie posiadanego stopnia niepełnosprawności, a po trzecie o coroczne waloryzowanie wysokości renty socjalnej oraz zasiłku pielęgnacyjnego.
W odpowiedzi MRPiPS poinformowało, że postulowana podwyżka renty socjalnej w chwili obecnej jest niezasadna, m. in. dlatego, że renta socjalna nie może zaspokajać wszystkich usprawiedliwionych potrzeb osób niepełnosprawnych, sytuacja materialna rencistów socjalnych nie odbiega od sytuacji materialnej innych osób niepełnosprawnych, a jednocześnie osoby niepełnosprawne mogą korzystać z innych form wsparcia. Odnośnie wniosku o zmianę prawa w zakresie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego, ministerstwo poinformowało, że ten temat będzie poruszony podczas cyklicznej, przeprowadzanej raz na trzy lata, weryfikacji zasiłku pielęgnacyjnego, która będzie miała miejsce w listopadzie 2018 roku - w tym przypadku pojawia się pewna nadzieja na korzystne zmiany.
Dodatkowo w odpowiedzi ministerstwo chwali się sztandarowymi programami społecznymi - Rodzina 500+ oraz ustawą o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, jednak nie da się ukryć, że dotyczą one jedynie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, i to nie wszystkich, a co najważniejsze, całkowicie pomijają problemy i potrzeby dorosłych osób niepełnosprawnych, dla których do dnia dzisiejszego nie przygotowano żadnych rozwiązań poprawiających ich sytuację materialną.
TUTAJ ZNAJDZIESZ PEŁNĄ ODPOWIEDŹ W FORMACIE PDF.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz