czwartek, 21 grudnia 2017

Czy tak właśnie będą wyglądały wózki inwalidzkie w przyszłości? Najnowszy japoński wynalazek jest już w sprzedaży! [WIDEO]


Japońscy wynalazcy kolejny raz zaskakują swoim innowacyjnym podejściem. Tym razem skonstruowali pojazd inwalidzki - RODEM, który łączy w sobie funkcje wózka inwalidzkiego, elektrycznego wózka inwalidzkiego, skutera oraz, co najważniejsze, robota wspomagającego codzienne zmagania z niepełnosprawnością.

Wynalazek bez wątpienia odbiega od tradycyjnej wersji wózka - po pierwsze brak oparcia pod plecy, w zamian za to podparcie pod klatkę piersiową, rozwiązanie to przenosi środek ciężkości ciała i odciąża kręgosłup i biodra. Lekko pochylona postawa ciała, zdaniem pomysłodawców, jest wygodniejsza i zdrowsza. Drugim istotnym rozwiązaniem jest sposób przesiadania - regulowana wysokość siedziska daje możliwość swobodnego transferu na różne wysokości. Łatwiejsza też jest pomoc opiekuna, któremu pozostaje przesunięcie za biodra. Oczywiście na pierwszy rzut oka widać, że używanie podnośnika jest możliwe. Pochylona pozycja do przodu ułatwia wiele czynności, wsparciem do tego są również regulacje wysokości. Dodając do prezentowanego w tym przypadku modelu podparcia boczne lub pas stabilizujący oraz likwidując wszystkie otaczające nas bariery architektoniczne, zapewne RODEM mógłby stać się bardzo wygodnym, codziennym narzędziem do przemieszczania, dla bardzo szerokiej grupy wózkowiczów.


Kilka parametrów. Całkowita szerokość wózka to 690 mm, długość 1000 mm, wysokość siedziska w zakressie 400 mm - 785 mm, waga to około 110 kg. Maksymalna prędkość do 6 km/h. Wózek jest bardzo zwrotny, obraca się wokół własnej osi, posiada napęd na cztery koła, można nim wjechać pod standardowej wysokości stół. Sterowanie obsługiwane jest przez joystisk lub smartfon.

A na koniec cena - na stronie internetowej dystrybutora na dzień dzisiejszy widnieje niemal 1 mln jenów, czyli lekko powyżej 30 tys. złotych, dodając do tego koszty transportu, ewentualne przymiarki - jak na razie tylko w Japonii, koszty ewentualnego zakupu wzrosły by o kolejne 15 - 20 tys. zł. Jak myślisz, czy ten kierunek rozwoju wyglądu i funkcjonalności wózków ma szanse w przyszłości? Więcej o pojeździe RODEM można przeczytać na stronie tmsuk.co.jp. Poniżej filmik prezentujący możliwości wózka.

5 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze, że idzie to w takim kierunku. Ułatwianie życia osobom niepełnosprawnym jest bardzo ważne. Ostatnio znalazłem fajną stronę, gdzie można również znaleźć różne innowacyjne rozwiązania dla osób niepełnosprawnych: https://pomocedlaseniora.pl/1271-wozki-toaletowe-i-prysznicowe. Jest sporo produktów mogących ułatwić życie, z którymi wcześniej się nie spotkałem.

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie nie wiadomo jak będą wyglądać wózki inwalidzkie w przyszłości, byleby osoby które na nich jeżdzą miały lepiej

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się, ważne aby osobom niepełnosprawnym było o wiele lepiej to w końcu te technologie powstają dla nich. Wózki na pewno będą się zmieniały, będa cały czas ulepszane, szybsze itp jednak największą przeszkodą jest ich cena która bywa horrendalna i dla wielu niedostępna. Plusem nowych wprowadzonych innowacji będzie to, że aktualne pójdą cenowo o wiele w dół.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem w szoku. Super to wyglada

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tym różnie bywa. Ogólnie cena trochę straszy ale wiadomo. Z czasem będzie spadać. Zobaczymy jaka będzie za 5-10 lat. Ogólnie fajnie, że artykuły do rehabilitacji/opieki nad osobami starszymi są coraz bardziej dostępne. Kiedyś trzeba było się naszukać. Teraz wchodzi się na przykład na: https://www.pomocedlaseniora.pl/28-pojemniki-i-kasetki-na-leki i ma się spokój.

  OdpowiedzUsuń