sobota, 17 marca 2018

Zapadł przełomowy wyrok w sprawie opłaty klimatycznej w Zakopanem. Pieniądze za ostatnie 10 lat do zwrotu?


W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Gmina Zakopane bezprawnie pobiera opłatę za czyste powietrze. Tym samym oddalił skargę kasacyjną samorządu. Wyrok jest prawomocny. Oznacza to, że opłata, która została wprowadzona w 2008 roku, zostanie zniesiona. Jak informuje rp.pl - "każdy turysta, który ma dowód, że zapłacił opłatę miejscową, będzie mógł się ubiegać o jej zwrot w zakopiańskim urzędzie miasta".


Dr hab. Bogdan Achimescu z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, przy wsparciu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, wygrał spór z miastem Zakopane, który dotyczył zasadności pobierania opłaty klimatycznej - wynoszącej 2 złote dziennie, związanej ze szczególnymi walorami turystycznymi miejscowości.

Dla przypomnienia - krakowski wykładowca uznał, że Zakopane nie ma prawa żądać od turystów dodatkowych opłat za pobyt, ze względu na zbyt częste przekroczenie norm czystości powietrza w miejscowości. Postanowił udowodnić to w sądzie i wniósł pozew przeciwko miastu. W lipcu 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że samorząd pobiera opłatę za czyste powietrze bezprawnie, gdyż nie spełnia ono wymaganych norm. Wyrok jednak nie był prawomocny i gmina skorzystała z możliwości odwołania. Kilka dni temu Najwyższy Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok sądu niższej instancji. W opinii NSA jakość powietrza w Zakopanem nie uprawnia miasta do pobierania opłaty miejscowej. Tym samym Sąd stwierdził, że uchwała rady miasta dotycząca pobierania opłaty miejscowej z 2008 r. jest wadliwa i zachodzą przesłanki do uznania jej nieważności. Po ogłoszeniu wyroku, swej radości nie krył Bogdan Achimescu - "Sprawiedliwości stało się zadość. Czyste powietrze to jest prawo każdego obywatela". Jednocześnie dodał, że "Proces trwał blisko trzy lata. Zakopane cały czas próbowało go przedłużać, szukało kruczków prawnych m.in. występując do Trybunału Konstytucyjnego, ale się nie udało. Wygraliśmy".

Do sprawy odniósł się m.in. Grzegorz Heleniak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który zauważa, że "Stwierdzenie nieważności uchwały oznacza zniesienie skutków prawnych jej obowiązywania od momentu jej uchwalenia. Zgodnie z art. 75 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku." Ekspert zauważa ponadto pojawienie się kolejnej kwestii "Wyrok NSA oznacza także, że prawo polskie pozwala pobierać opłatę miejscową tylko w tych miejscowościach, które znajdują się w strefach, gdzie nie zanotowano przekroczenia normatywnych poziomów stężeń niektórych substancji w powietrzu".

W skrócie oznacza to, że każdy, kto uiścił taką opłatę w Zakopanem, będzie mógł domagać się jej zwrotu - od momentu obowiązywania unieważnionej uchwały, tj. od 2008 roku. Ponadto wyrok może zaniepokoić inne miejscowości pobierające opłatę klimatyczną, w których notuje się nienormatywną jakość powietrza.

Jak zauważa serwis na:Temat.pl każdego roku do budżetu Zakopanego z tytułu opłaty klimatycznej wpływa niemal 2,7 mln zł, gdyby teraz wszyscy, którzy ją uiścili przez ostatnie 10 lat zażądali zwrotu, byłoby to ogromnym obciążeniem dla finansów miasta - roczny deficyt wynosi tam 27 mln złotych - zwrot opłaty klimatycznej podwoiłby go.

Źródło informacji: rpo.gov.pl / rp.pl / natemat.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz