piątek, 13 kwietnia 2018

Powstają nowe przepisy ważne dla rodziców dowożących niepełnosprawne dziecko do szkoły lub przedszkola. Można jeszcze zgłaszać swoje uwagi!


Trwają konsultacje społeczne w zakresie zmiany przepisów istotnych dla rodziców, którzy sami dowożą swoje niepełnosprawne dziecko do szkoły lub przedszkola i z tego tytułu otrzymują zwrot kosztów za przejazdy od gminy. Nowe przepisy mają na celu uporządkowanie obowiązujących zasad, a na ich podstawie rodzice będą mogli liczyć na realny zwrot kosztów transportu.


Rodzice, którzy mają problemy z egzekwowaniem od gmin zwrotu kosztów za dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły lub przedszkola, lub którym gminy zwracają kwoty nieuwzględniające realnie poniesionych z tego tytułu wydatków mogą, za pośrednictwem dedykowanego formularza konsultacyjnego przedstawić swoje uwagi oraz propozycje do planowanej zmiany przepisów. Jest to o tyle istotne, że im więcej opinii zostanie przekazanych, tym jest większa szansa, że opracowane rozporządzenie będzie pokrywać realne zwroty kosztów za dowóz dzieci do szkoły. Swoje uwagi można zgłaszać jeszcze do 23 kwietnia.

Jak zabrać głos w dyskusji? Pierwszym krokiem jest uruchomienie formularza konsultacyjnego na stronie senat.gov.pl. Następnie należy wypełnić pola danych osobowych oraz z listy rozwijanej wybrać tytuł projektu ustawy i nr druku - w tym przypadku będzie to "Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo Oświatowe, druk senacki nr 761" oraz wpisać swoje opinie, uwagi, propozycje - czynniki wpływające na realną wycenę przejazdów. Wypowiadać się mogą osoby prywatne, stowarzyszenia, organizacje.

Dla przypomnienia Senacka Komisja Ustawodawcza wniosła o podjęcie postępowania w sprawie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe. Dzięki nowym przepisom uporządkowane zostaną przepisy regulujące zasady zwrotu kosztów za dowóz niepełnosprawnych dzieci do szkoły, a rodzice będą mogli liczyć na realny zwrot kosztów transportu.

Według nowych przepisów minister edukacji narodowej rozporządzeniem będzie określał kryteria obowiązujące w ustalaniu zasad rozliczania kosztów przejazdu niepełnosprawnego dziecka i jego opiekuna do szkoły lub przedszkola. Rozliczenie kosztów będzie uwzględniało rodzaj niepełnosprawności, odległość miejsca zamieszkania od szkoły, miejsce pracy opiekuna i środek transportu.


Zmiana przepisów w tym zakresie ma na celu dostosowanie prawa do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 października 2017 r. (S 1/17). Wtedy to TK zaproponował, aby minister oświaty określał kryteria ustalania kosztów dowozu dzieci do szkoły lub przedszkola. Mają one uwzględniać szereg czynników wpływających na ich realną wycenę - tzn. gminy powinny brać pod uwagę wiele sytuacji np. gdy opiekun dowozi dziecko do placówki oświatowej leżącej na trasie jego przejazdu z domu do pracy, a inaczej w przypadku, gdy opiekun zmuszony jest w tym celu zmienić, wydłużyć trasę jego przejazdu, albo wyruszyć wcześniej w osobną podróż z domu do szkoły. Powinno również brać się pod uwagę rodzaj pojazdu wykorzystywanego do transportu - np. spalającego więcej paliwa. Gminy powinny także brać pod uwagę sytuacje, że dziecko zostaje dowożone do szkoły przez inną osobę, niż rodzic - co może podwyższyć koszt przejazdów. Możliwe również powinno być refundowanie kosztów przystosowania pojazdów do transportu niepełnosprawnego dziecka.

Wszyscy zainteresowani przekazaniem swoich uwag mogą to zrobić TUTAJ.

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz