wtorek, 24 kwietnia 2018

Oto 3 zobowiązania, które zawiera podpisane dziś porozumienie między rządem a częścią środowisk osób niepełnosprawnych


Ogromne emocje wywołało dziś podpisane porozumienie między stroną rządową a częścią środowisk osób niepełnosprawnych, którego celem jest zakończenie kryzysu związanego z protestem rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych. Dokument zawiera trzy zobowiązania, jedno z nich odnosi się po części do postulatu protestujących, tj. podwyżki renty socjalnej. Przedstawiciele rządu ogłosili sukces i zażegnanie konfliktu, natomiast strajkujący w sejmie odrzucili porozumienie i oczekują w pełni spełnienia ich postulatów.

We wtorek, w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych. Podczas podpisywania dokumentu nie byli obecni protestujący w Sejmie rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych. Dodatkowo stanowczo odrzucili przedstawiane dziś propozycje jako niezgodne z ich postulatami i zapowiadają kontynuację protestu na sejmowym korytarzu.


A co zawiera podpisane porozumienie? Znalazły się tam trzy zobowiązania, których spełnienia podejmie się w najbliższym czasie Rząd, są to:

1) podniesienie od 1 czerwca br. wysokości renty socjalnej do poziomu równego najniższej emeryturze, rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, tj. do kwoty 1029,80 zł, oraz coroczna waloryzacja tego świadczenia,
2) realizacja Programu Dostępność+ ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych,
3) wprowadzenie i realizacja od 1 lipca 2018 r. koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

Jak informuje serwis TVP.info podczas podpisywania porozumienia stronę rządową reprezentowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, natomiast stronę organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością reprezentowały m.in.: Fundacja Aktywizacja, Fundacja Integracja, Fundacja Pomóż Innym, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Fundacja Szansa dla Niewidomych.

Niestety podczas spotkania nie było przedstawicieli protestujących. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska starała się przekazać dokument przebywającym na sejmowym korytarzu, jednak uczestnicy protestu odrzucili tę propozycję, bo nie spełniała ich oczekiwań, czego dali wyraz w licznych wypowiedziach "Nie nazywajmy tego porozumieniem, to nie są nasze postulaty!" natomiast Iwona Hartwich oświadczyła "- Przedstawiona propozycja porozumienia między rządem a protestującymi rodzicami osób niepełnosprawnych nie jest dla nas porozumieniem; nie wierzymy w dobrą wolę rządu".


Pojawiły się również liczne krytyczne głosy związane ze sposobem "zażegnania przez Rząd konfliktu", a szczególnie podpisania porozumienia bez obecności głównych zainteresowanych.
Na chwilę obecną protest trwa nadal i dzisiejsze wydarzenia w żaden sposób nie rozwiązują konfliktu między rządem a RON.


Źródło informacji: TVP.info

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz