wtorek, 27 marca 2018

Dzięki nowym przepisom rodzice dostaną realny zwrot kosztów dowiezienia niepełnosprawnego dziecka do szkoły lub przedszkola


Senacka Komisja Ustawodawcza wniosła o podjęcie postępowania w sprawie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe. Dzięki nowym przepisom uporządkowane zostaną przepisy regulujące zasady zwrotu kosztów za dowóz niepełnosprawnych dzieci do szkoły, a rodzice będą mogli liczyć na realny zwrot kosztów transportu. Projekt oczekuje na I czytanie w Senacie.

Według nowych przepisów minister edukacji narodowej rozporządzeniem będzie określał kryteria obowiązujące w ustalaniu zasad rozliczania kosztów przejazdu niepełnosprawnego dziecka i jego opiekuna do szkoły lub przedszkola. Rozliczenie kosztów będzie uwzględniało rodzaj niepełnosprawności, odległość miejsca zamieszkania od szkoły, miejsce pracy opiekuna i środek transportu.


Poniżej pełna treść zaproponowanej zmiany przepisów w tym zakresie.

U S T A W A 
z dnia o zmianie ustawy – Prawo oświatowe

Art. 1. 
W ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, 949 i 2203) po art. 39 dodaje się art. 39a w brzmieniu: „Art. 39a. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia, kryteria ustalania kosztów przejazdu, o którym mowa w art. 32 ust. 6 oraz art. 39 ust. 4 pkt 3, zapewniając zwrot rzeczywistych kosztów przejazdu wykonywanego w optymalny dla dziecka, ucznia i opiekuna sposób oraz uwzględniając w szczególności rodzaj niepełnosprawności, odległość miejsca zamieszkania od szkoły, miejsce pracy opiekuna i środek transportu.”.
Art. 2. 
Rodzice, którzy zawarli umowę, o której mowa w art. 32 ust. 6 oraz art. 39 ust. 4 pkt 3 ustawy zmienianej w art. 1, mogą ją wypowiedzieć w terminie 30 dni od dnia wejścia
w życie rozporządzenia, o którym mowa w art. 39a ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
Art. 3. 
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami gminy mają obowiązek zapewnić niepełnosprawnym dzieciom transport do placówki oświatowej, lub zwrócić koszty takich przejazdów rodzicom, którzy robią to samodzielnie. Przepisy nie przewidują niestety kryteriów określania wysokości tego zwrotu, przez co w poszczególnych gminach koszty dowozu zwraca się w różnej wysokości, niekiedy odbiegającej od rzeczywistych.

Projekt ma na celu dostosowanie prawa do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 października 2017 r. (S 1/17). Wtedy to TK zaproponował, aby minister oświaty określał kryteria ustalania kosztów dowozu dzieci do szkoły lub przedszkola. Mają one uwzględniać szereg czynników wpływających na ich realną wycenę - tzn. gminy powinny brać pod uwagę wiele sytuacji np. gdy opiekun dowozi dziecko do placówki oświatowej leżącej na trasie jego przejazdu z domu do pracy, a inaczej w przypadku, gdy opiekun zmuszony jest w tym celu zmienić, wydłużyć trasę jego przejazdu, albo wyruszyć wcześniej w osobną podróż z domu do szkoły. Powinno również brać się pod uwagę rodzaj pojazdu wykorzystywanego do transportu - np. spalającego więcej paliwa. Gminy powinny także brać pod uwagę sytuacje, że dziecko zostaje dowożone do szkoły przez inną osobę, niż rodzic - co może podwyższyć koszt przejazdów. Możliwe również powinno być refundowanie kosztów przystosowania pojazdów do transportu niepełnosprawnego dziecka.

Jak informuje serwis rp.pl rozporządzenie ma także rozwiewać pojawiające się często wątpliwości odnośnie kosztów powrotu opiekuna po dowiezieniu dziecka - nowe przepisy mają to uwzględniać, a gmina będzie zobowiązana do zwrotu za cztery, a nie za dwa kursy.

Do reprezentowania Komisji w dalszych pracach nad projektem ustawy upoważniony jest senator Aleksander Szwed.

Na stronie senat.gov.pl pod numerem 761 można znaleźć pełną treść proponowanej zmiany przepisów wraz z uzasadnieniem. Źródło informacji: rp.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

1 komentarz:

  1. Trwają konsultacje społeczne dotyczące zmian w ustawie Prawo Oświatowe w części dotyczącej zasad zwrotu kosztów dla rodziców, którzy sami odwożą swoje niepełnosprawne dziecko do szkoły. MEN będzie wydawało rozporządzenie, które ustali zasady do których będą musiały stosować się Gminy. Każdy zainteresowany może zabrać głos w tej sprawie poprzez formularz konsultacyjny . Projekt zmiany ustawy, Druk 761, konsultacje trwają do 23 kwietnia 2018.
    Rodzice, którzy mają problemy z egzekwowaniem zwrotu od gmin, lub którym gminy zwracają kwoty niepokrywające zwrotu kosztów. Piszcie swoje uwagi. Im będzie więcej pism tym większa szansa, że opracowane rozporządzenie będzie pokrywać realne koszty.
    Strona www.senat.gov.pl , na samym dole strony po lewej "konsultacje społeczne" , otworzy się formularz konsultacyjny i wpisujemy swoje dane. W okienku "Typ projektu i numer ustawy i druku" z listy wybieramy -Projekt ustawy o zmianie ustawy-Prawo Oświatowe, druk senacki nr 761, termin konsultacji upływa 23 kwietnia 2018. I wpisać swoje uwagi w Treść. Mogą wypowiadać się osoby prywatne, stowarzyszenia, organizacje, OPP. Wyraźmy swoją opinię . Zapoznać się z drukiem 761 można na stronie senatu wybrać "PRACE" otworzy się podstrona i tam z listy po lewej Druki wpisać numer druku 761 i jest PDF z propozycjami zmian.

    OdpowiedzUsuń